امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال 11 : لیست نواقص خود را بنویسید و هر یک را کوتاه تعریف کنید .
" نواقص شخصیتی ما 

سوال 11 :  لیست نواقص خود را بنویسید و هر یک را کوتاه تعریف کنید . 
پاسخ
تعریف چگونگی عملکرد در مورد نواقص اخلاقی: نواقص اخلاقی یکسری خصوصیات ذاتی و طبیعی انسانی هستند که به دلیل خود محوری از شکل طبیعی خود خارج شدند و به شکل یکسری کارها ی ضد ارزش به صورت قسمتی از وجود و شخصیت ما شده اندو ما به صورت الگوهای رفتاری از انها استفاده میکنیم

1-غرور  :یعنی منیت داشتن و به خود غره شدن در جایگاه واقعی خود نبودن خود را بدون نیاز به دیگران و کمک دیگران دانستن خود را از دیگران بالا تر و بهتر دیدن و مانند بادکنکی است که مرا باد کند و باعث میشود ایرادات خود را نپذیرم و به دیگران خرده بگیرم و بجنگم دیگران را در شان و لایق خود نبینم به دیگران کبر و بزرگی فروختن بادی که بدلیل داشته ها و بدست اورده ها . تعریف دیگران باعث میشود که هیچگاه ایرادات خود و انتقاد دیگران را نسبت به خود نپذیرم و احساس تفاوت با دیگران بکنم من ظاهر را دیدن خود را محق شمردن و به دیگران اهمیت ندادن حق به جانب بودن که همه اینها به خاطر پوشاندن احساس حقارت و بی ارزشی و خود کم بینی مبیباشد
2-
ترس : ریشه بیماری اعتیاد است و از روی ضعف ایمان و بی اعتمادی است وحشت و هراس از هر چیز مکان و شخص اتکائ به توانییها و قدرت شخصی باعث ترس میشود هر چیز که باعث بر انگیخته شدن احساس من شود میترسم همیشه در این فکر زندگی میکنم که میتواند اتفاق و یا حادث بدی رخ بدهد و در حال پیشداوری و قضاوت در مورد اینده هستم ما  باترس نصفه نیمه زندگی میکنیم دیگران را از ترس تهایی استثمار میکنیم  ما را به انزوا میکشاند و باعث میشود که فلج شویم و نتوانیم رفتار و عکس العمل درست انجام دهیم و درست تصمیم بگیریم ترس یعنی بی اعتمادی و در شیشه زندگی کردن  ترس یعنی احساس و احساسات زیربنای نواقص
3
- نا صادقی : دروغ گویی هم ریشه در ناصادقی دارد یعنی نپذیرفتن واقعیات نپذیرفتن خودم واقعیاتم و خطاهایم و انکار کردن انها  و استفاده از توجیه و بهانه و فرار من ایرادی ندارم و کاملا ادم کار درستی هستم دور زدن خودم و دیگران  زیر رو کشیدن مخفی کاری و فریب دادن دیگران اندیشه های بیمار و نا صادق داشتن
4-خودمحوری : *هرچی من بگم *خود را محور و نقطه صقل همه چیز دانستن فقط اتکائ به خود و توانییهای محدود خود فقط به منافع خود فکر کردن تحمیل کردن خدای خود به خداوند دیگران تحمیل عقاید و نظرات خود همه اطرافیان باید نیازهای من را براورده کنند فقط مشغول طرح و خواسته های خود بودن رسیدن به خواسته های خود به هر قیمتی  همیشه در مثاث رنجش عصبانیت و ترس بودن به افکار خود اعتماد کردن و مشورت نکردن من تافته جدا بافته هستم و خود را به کمک دیگران بی نیاز دانستن ....اعتقاد محکم به اینکه همه چیز و همه کس وظیفه دارن در خدمت من باشند تا من به امیالم برسم
5-خودخواهی :* هرچی من بخوام *خود را به همه دیگران مقدم دانستن  در نظر نگرفتن منافع و خواست دیگران بیشتر از خودم دیگران در اختیار من باشند و من به هر شکلی به خواسته خود برسم دوست دارم همه چیز همانگونه که من دوست دارم باشد و همه جا من را تایید کنند همه جا من نفر اول باشم و همه مرا دوست بدارند *چون من خوابیده ام کسی سرو صدا نکند *......کلمات خودخواهی (دوست دارم من میخوام پس من چی-مال من )هر چیزی را که دوست داریم و تصور میکنیم خوب است برای ما بدون در نظر گرفتن دیگران
6-: تجمل گرائی : دنبال چشم و هم چشمی بودن لوکس گرایی و لوکس زندگی کردن علاقه زیاد به اموال دنیوی بدون در نظر گرفتن داشته ها خرج کردن و زیر بار دین دیگران رفتن به خاطر خریدن تایید در فکر داشتن بهترینها از همه چیز پر کردن خلائ و خرید محبت از طریق خرج کردن برای دیگران فریب دادن خود و دیگران از طریق وابستگی به متعلقات دنیوی
7-تنبلی : نپذیرفتن و فرار از مسئولیتهای فردی و اجتماعی  شانه خالی کردن و تفره رفتن اولیتها را انجام ندادن کارها را به گردن دیگران انداختن  انجام نداد ن وظایف حرکت نداشتن و فعال نبودن
8
- انتقام :چشم پوشی نکردن از اشتباهات دیگران تلافی کردن و صدمه زدن به دیگران صدمه رفتاری و فیزیکی و زبانی به دیگران در تلافی از اعمال و رفتار انها
9-
 رنجش : دلخوری ازردگی خاطر و رنجیده شدن از دیگران به علت رفتارهای که با ما دارند  درگذشته زندگی کردن احساس کردن دوباره احساسات کهنه و پوسیده و عدم توانایی برای رها کردن انها و یا وقتی که نمی توانیم چیزی را که باعث ازار ما شده فراموش کنیم

10- 
سوءظن و بدبینی : تردید و شک و دو دلی نسبت به دیگران و رفتار و کارهای انها به خود راه دادن  شکایت و ایراد گرفتن از دیگران نداشتن بینش و نگاه مثبت و خوشبینانه به دیگران-بی اعتمادی نسبت به دیگران قضاوت در مورد مردم ریشه در بی اعتمادی دارد و تجارب بد خود را به دیگران نسبت میدهم ( چون خودم خائن هستم و یا بد دل  هستم دیگران را نیز همانگونه میبینم)
11- 
حسادت : چشم داشتن به داشته ها و منافع دیگران- مقایسه کردن داشته های خودم با دیگران مقایسه ظاهر دیگران با درون خود گاهی هم ابراز حسادت برای این است که من به چشم نمیام و این ابراز باعث میشود که من درجه بیشتری بگیرم و احساس سر خوردگی را درون خود پوشش دهم(مرغ همسایه را غاز دیدن )
12- 
کنترل : دوربین انداختن به رفتار و اعمال دیگران  فضولی و کنجکاوی در مسائل و زندگی دیگران  ایرا گرفتن و اعتراض به دیگران  گرفتن تراز دیگران و موشکافانه و جستجو گرانه زندگی دیگران را زیر ذره بین گرفتن  حکومت و استثمار کردن دیگران  باعث میشود از خودم ودیگران غافل باعث میشود 
13-وابستگی : از نظر مال عاطفی واحساسی و شخصیتی خود کفاء نبودن  وابستگی داشتن به دیگران و اویزان بودن به انها زالو وار زندگی کردن  زندگی کردن و زنده ماندن به شرط بودن کسی یا چیزی-مستقل نبودن و نصف و نیمه زندگی کردن  براورده کردن نیاز های خود از طریق دیگران با خفت و خواری  همیشه سرخورده و منزوی بودن و حال بدی و خماری در صورت تایید نشدن پیش هم وابسته و یا ترد شدن از طرف انها
14- خود رائی بودن : خود را عقل کل دانستن  به رای و عقاید دیگران احترام نگذاشتن مشورت نکردن با کسانی که در ان مسئله دخیل باشند-اهمیت ندادن به دیدگاه دیگران-اعتقاد به این که فقط یک راه حل وجود دارد و ان راه حل مورد نظر من است
15
- خود بزرگ بینی :خود را از دیگران بیشتر و بزرگتر دانستن عدم پذیرش خود در جایگاه واقعی-در یک جمع خود را بالا تر و برتر دیدن ریشه در احساس مالکیت و برتری طلبی دارد
16
- خود کم بینی : خود را زا دیگران کمتر حقیر تر دیدن پایین تر و بی ارزش تر دیدن-جایگاه و نظر خود را ضعیف دانستن که ان هم ریشه در احساس حقارت دارد
17
- تایید طلبی : دنبال تعریف و تمجید دیگران بودن شاد شدن از چاپلوسی دیگران با خوب و بد دیگران زندگی کردن فرار از خود و اقعی و دنبال تایید دیگران بودن به هر قیمتی حتی قربانی کردن خود باید در نظر دیگران خوب جلوه کنم مد نظر قرار بگیرم و در چشم دیگران بزرگ جلوه کنم- دنبال گرفتن نمره ارزش از دیگران برای پوشش دادن به احساس حقارت و بی ارزشی-از ترس مخالفت کردن با من و اینکه تایید نشوم می ترسم نظرات خود را اعلام کنم ادم های تایید طلب انتقاد پذیر نیستند و فقط دنبال تعریف هستند و با تایید دیگران حالشان خوب میشود
18
- تصورات باطل: خرافه پنداری و افکار نادرست با خیال زندگی کردن ارمان گرایانه زندگی کردن افکار بیهوده و پوچ که در ذهن خود میپندارم باوره ها و عقاید اشتباه که ریشه در انکار و فرار از واقعیت ها دارد دائما در حال نقشه کشیدن یکجا نشستن و فکر کردن و عمل نکردن (تصورات باطل زیر بنای خیلی از نواقص است مثل توقع- حسادت  تنبلی  انکار)
19- 
بی نظمی و بی برنامگی:نظم و ترتیب نداشتن در زندگی روزانه وقت نشناسی سر در گمی در امورات زندگی- بدون هدف بودن و انجام دادن کارها به صورت لحظه ای
20- 
بد قولی : وفار دار نبودن به قول قرارها بی تفاوتی به قول و وقت و مال دیگران و یا حرفی که زده ام     عفت کلام نداشتن در وعده ها
21- 
ظاهر سازی :رک گوئی نکردن و در لفافه حرف زدن با ماسک زندگی کردن ظاهر خود را به گونه ای نشان دهم که دیگران به واقعیات من پی نبرند دروئی و نفاق که ریشه در ناصادقی دارد اعتماد به نفس پذیرش خود واقعی را ندارم وبا این کار سعی در فرار از خود واقعی دارم

22-
 طمع: چشم داشتن به داشته های دیگران و حریص بودن قانع نبودن و با ترس زندگی کردن .دائما ترس از دادن اموال و داشته را داشتن فقط دست بگیر داشتن به حق خود و سهم خود راضی نبودن استفاده نکردن از دارائی های خود و مراقبت با جنگ و خود خوری از انها
23- 
انتقاد و سرزنش دیگران : انتقاد از عملکرد دیگران بدون بررسی  احساس ضعف و ناتو انی درون خود را با جنگ و دشمنی و بیان احساسات ناسالم با دیگران پوشش دادن مقصر جلوه دادن دیگران اعتراض و توهین به دیگران دیدن و توجه به نکات منفی دیگران ریشه در قضاوت دارد
24- 
عیب جوئی : دنبال عیوب و ضعفهای دیگران بودن و خورده گرفتن از انها انتقاد و نادیده گرفتن نکات مثبت دیگران که ریشه در کنترل و قضاوت دارد
25- 
خشم و عصبانیت: باور من اینست که کار من درست است و وقتی کسی برخلاف این باور من حرکت کند به هر شکلی عصبانی میشوم وقتی مسائیل طبق نقشه و خواسته و میل من پیش نمیرود به هم میریزم  نداشتن تحمل و پرخاشگری  ابزاری است برای دفاع و پوشش دادن به ترس های درونی و ریشه در باورها و اعتقادات و اانگیزهای ناسالم من دارد
26- 
کم روئی و خجالت : اعتماد به نفس نداشتن و نداشتن تو انایی در برقراری رابطه با دیگران  راحت و اسوده نبودن در جمع حاضر نشدن که ریشه در احساس حقارت دارد
27-
فحاشی و بد دهنی : توهین به دیگران و از لغات زشت در کلام استفاده کردن  با لحن تو هین امیز دیگران را تحقیر کردن
28 
تعصب : هر چه من می گویم و دیدگاه من است مهم است  هرکه باورهای من را قبول دارد و ارزشهای من را برتر از همه می داند به من نزدیک باشد و هرکه ریشه اعتقاداتش مثل من است را قبول دارم و من غیر از ان را نقض می کنم و بر این ارزش ها و اعتقادات خودم پافشاری می کنم اصرار می ورزم حتی اگر به قیمت از دست دادن زندگیم شود
29- 
شهوت رانی : افراط در شهوت است  از نیرو و غریضه شهوت به صورت نادرست و افراطی استفاده کردن و زیاده روی کردن در ان و وابسته شدن به ان  از هر راهی خود را خالی کردن  که نشانه بزرگی برای فرار از احساسات و روربه رو نشدن با انهاست  یا برای اجتناب از تنهایی و. پر کردن خلاء درون
30- 
خود را سرزنش کردن : خود را تحت محاکمه و شماتت قرار دادن  غرغر کردن درون پس از اشتباه و یا تجربه کردن یک احساس- تنبیه کردن خود و ازار دادن خود از درون 
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان