امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال20: احساسات شخصی خود را چگونه شناسایی می کنم ؟
Heart 
احساسات 

سوال20:  احساسات شخصی خود را چگونه شناسایی می کنم ؟ 
پاسخ
از طریق راهنما  از طریق تجربه کردن از طریق بروز دادن  از طریق گرفتن تراز نامه  از طریق دیدن و گاهی تجزیه و تحلیل کردن
پیام سوال : اینکه من بیاموزم در لحظه احساس خود را شناسایی کنم خیلی مهم است 
 از انجا ئیکه شناسایی احساسات خیلی مهم است فقط دانستن این مطلب که من احساس بدی دارم کافی نیست و من باید عمیقتر جستجو کنم که ان احساس بد من چیست مثلا : احساس بدی دارم چون می خواهم انتقام بگیرم
نکته مهم : من اول باید احساس را شناسایی کنم و سپس یاد بگیرم که از روی احساسات منفی عمل نکنم مثلا بعد از مشاهده و درک احساس خود ازاری از روی ان عمل نکنم 
 احساس من نباید انگیزه ای برای رفتار من شود  شناسایی و بیان احساسات باعث می شود از روی انها عمل نکنیم  شناسایی احساسات باعث می شود تا نقش خود را در زندگی کشف کنیم
تذکر : در میان اشخاص خیلی مهم است که ما فقط از طریق راهنما و یا اشخاص مورد اعتماد احساسات خود را شناسایی کنیم چون کسان دیگر نباید کنترل احساسات ما را دست بگیرند ( سواستفاده )- چون من ضعیف هستم و خیلی زود وارد بازیهای احساسی می شوم
برخی از احساسات شناسایی شده من :

احساسات مثبت : ارامش  رضایت درونی  شادی- شور شعف- غرور- سپاسگذاری  عشق ورزیدن  دوست داشتن  بزرگ شدن  سبکی و رهایی- هم دردی  همسانی  لطف و مرحمت و محبت  صمیمیت  صفا  خوشنودی  مفید بودن و پیروزی
احساسات منفی : احساس حقارت  بی ارزشی  کم ارزشی  خود کم بینی  خود بزرگ بینی  تنهایی  بی کسی  اظطراب  دواپسی  افسردگی  پوچی  دلهره  دلسوزی و ترحم  ناامیدی  یاس و انزواء- پشیمانی  شرم و خجالت و گناه  غم  عذاب وجدان  بدبینی و شکاکیت  کم اوردن  ترسهای مختلف  نفرت و انتقام  خشم عصبانیت  احساس بدبختی و درماندگی  مظلوم نمای قربانی شدن  ضعف  له شدن  به ته خط رسیدن  وحشت  شهوت  خود ازاری  محرومیت  شکست  بی کفایتی و بی لیاقتی  انکار  لذت طلبی  ناراحت شدن  جنگ داشتن  عدم تحمل  تاسف به حال خود  سر درگمی  خیانت  احساس لاشی بودن  به درد نخور بودن  تکبر
پاسخ
با سلام....
احساسات انرژی یا توان یا قدرتی هستند که جسم ، روح ، روان و حسهای عصبی ما را احاطه کردند که بر اثر عواملی مثل ترس ، تنهایی ، بی پولی ، گرسنگی ، خشم ، انتقاد ، موفقیت ، ثروت ،  ازدواج ، فرزند و از این دست بالا و پایین میشوند و اینکه ما در لحظه چگونه و از کجا میفهمیم الان چرا احساسم خوب است یا بد است منظور سوال است احساسات به خودی خود بد نیستند و فقط احساسند و حامل پیام هستند و نوع تفکر و اعتقادات و ارزشهای من به آن احساس معنی خوب یا بد میدهد و من باید توجهم را باورهایم و وجدان درونم و روی پیام احساسات متمرکز کنم مثلا وقتی ترس از امنیت مالی به سراغم میاید پیامش این است برای کسب درآمد باید اقدام و عملی بکنم.
احساس منجر به دانستن میشود و ادراک آنرا طبقه بندی میکند من یکدسته احساسات واقعی دارم و یکدسته احساسات غیره واقعی اما:
 من بدلیل ضعف در توانایی و تشخیص و تفکیک احساساتم در لحظه دچار واکنشهای غلط و اشتباه میشوم و باید شیوه و طریقه درستی برای شناسایی احساساتم پیدا کنم تا از روی احساس تصمیم نگیرم.
مثلا من خواب میبینم که تصادف کردم یا ورشکست شدم تا مدتها حالم بد است همزمان احساسات میتوانند فریبنده هم باشند مثلا کار مثبتی انجام میدهم ولی حالم بد است یا بلعکس این احساسات واقعی نیستند.
من با نوشتن تراز احساسات ، اقرار به راهنما ، مشارکت در مورد آنها ، و برسی عملکردم که کدام مثبت بوده و کدام منفی و خرافات اگر وجود دارد  میتوانم احساساتم را شناسایی کنم 
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان