امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال 2: ایا می توانم این تصمیم را فقط برای امروز بگیرم ؟ آیا ترس و بهانه‌ای در مورد
Heart 
سوال 2:  ایا می توانم این تصمیم را فقط برای امروز بگیرم ؟ آیا ترس و بهانه‌ای در مورد آن دارم؟ آنها چه هستند؟
پاسخ
برنامه معتادان گمنام یک برنامه روزانه است و بهبودی بصورت روزانه انجام میشود.یعنی همانطور که مواد مخدر فقط مرا نهایتا 24 ساعت تسکین میداد انجام برنامه نیز فقط 24 ساعت مرا تضمین صد در صد میکند.قدم سوم را نیز هر روز با خدایی که خود درک کردیم انجام داده و میگوییم:پروردگارا اراده و زندگم را به تو میسپارم مرا در بهبودیم راهنمایی کن و نشانم بده که چطور زندگی کنم
پاسخ
قسمت اول: بله ـ تصمیمات امروز من بر پایه‌ی باورهای جدید و روشن‌بینی است و فقط برای امروز با تمرین کردن تصمیم، به صورت دایم به حمایت نیروی برتر می‌رسیم و چون من فراموش‌کار هستم بهتر است که به‌طور دایم این تصمیم را به اجرا درآورم.حتی در صورت نیاز هر روز- در واقع این تصمیم اقدامی یک باره نیست و پیام سوال این است که من به عنوان یک معتاد خود رای و خود محور و نا فرمان که دائما به واسطه بیماری اعتیادم در حال جنگ و کشمکشو وسوسه های مختلف هستم قدرت انجام گرفتن تصمیم را برای یک بار ندارم و چون به واسطه همین فاکتور ها بارها شکست می خورم و ممکن است ناامید شوم و تصمیم می گیرم که دوباره خودم همه چیز را کنترل کنم  پس باید یاد بگیرم و متعهد شوم که چه اوضاع خوب و چه بد باشد دائما این تصمیم را برای خود تکرار کنم

ترسها 
: اگر بسپارم شکست می خورم از دست دادن لذت طلبیها - گاهی اوقات بابت کاری که می‌خواهم انجام دهم، ترس دارم چون با تصمیم گرفتن باید آن را اجرا و برنامه‌ریزی کنم، برای رسیدن به آن، این خود بهانه‌ای می‌شود برای عمل نکردن به تصمیم - ترس از اینکه نتوانم به خواست خداوند عمل کنم و بگویم که خواست خدا بوده چون آگاهی مطلق را ندارم و از این تصمیم‌گیری هراس دارم که او برای من تصمیم بگیرد. - می‌ترسم به چیزهایی که دوست دارم، نرسم. -  ترس از اینکه خدا برای رشد من راه‌هایی را انتخاب کند یا پیش رویم بگذارد که من تمایلی به آنها ندارم. ۶) ترس از اینکه چیزهایی را که دوست دارم از دست بدهم. ترس از اینکه چیزهایی را که می‌خواهم بدست نیاورم.
 بهانه ها :بهانه می‌آورم و می‌گویم الآن وقت آن نرسیده (تصمیم) و خدا الآن وقت ندارد.خودش اتفاق می افتد  هنوز دارم جواب می گیرم  عاجز نشدم  قرار نیست قدیس شوم و این جوری راحت ترم 
پاسخ
با سلام....
بله....

اصلا من توانایی تصمیم گیری و به اجرا گذاشتن کلی را ندارم و به یکباره نمیتوانم تمام قسمتهای اعتیادم را رها کنم.
میتوانم تصمیم گیری کلی را خُرد کنم و هر روز و هر هفته به یک قسمت آن بپردازم.
مثلا امروز تصمیم گرفته بودم شوخی های زننده و رکیک نکنم و تا حدودی موفق بودم.
یا تصمیم میگیرم با همسرم مشورت کنم یا در کار خانه کمک کنم اما ترس دارم که نکند همسرم بخواهد سوءاستفاده کند اگر مدتهاست از این کارها نکردم طبیعی ست که ترس داشته باشم اما میتوانم در مورد این ترسها با راهنما صحبت کنم تا ببینم ترس و توجیه و بهانه من ریشه در چه چیزی دارد.
ما در قسمتهایی که خیلی نیاز به تغییر داریم بیشترین ترس را داریم چون بیشترین اعتقادات پوسیده را در آن قسمتها داریم که هنوز سالم سازی نشده اند.

بعضی تصمیمات در زندگی ما کلی و دراز مدت است مثل انتخاب شغل و کار کردن یا پرداخت حق بیمه یا انتخاب همسر یا تربیت فرزندان...

ما تصمیمات بلند مدت میگیریم و هر روز فقط سهم خودمان را در قبال تصمیمی که گرفتیم انجام میدهیم و خودمان را غرق در آینده نمیکنیم.
تصمیمات روزانه مشکل را کوچکتر و قابل حل و درمان میکند همیشه تصمیم گیری برای من ترس به همراه دارد..... ترس از تغییر ترس از تنهایی ترس از قضاوت ترس از درد کشیدن ترس از سوءاستفاده ترس از لذت نبردن از زندگی و غیره اما چرا ترس داریم چون تصمیم به تغییر میگیریم ولی دنبال نتیجه دلخواه هستیم و میترسیم نتیجه آنچیزی که ما میخواهیم نشود به همین خاطر توجیه و دلایل بظاهر موجه میاوریم که از تصمیم فرار کنیم.
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان