انجمن معتادان گمنام UK

معتادی نوجوان و انجمنی نوپا ، با هم رشد می کنند

معتادی نوجوان و انجمنی نوپا ، با هم رشد می کنند

معتادی نوجوان و انجمنی نوپا ، با هم رشد می کنند

معتادی نوجوان و انجمنی نوپا,با هم رشد می کنند,یک معتاد سابق,نمادی از تسلیم,حقانیت پیام NA

هر معتادی می تواند در NA بهبود یابد… حتى دخترک پانزده ساله ای اهل جزیره ای در جنوب فلوریدا، که آموخت ناگزیر است با سی ساله ها بگردد و قهوه بخورد، چون فهمیده بود بهبودی اش در گرو بودن در کنار آنهاست . حتی وقتی که بعضی از این آدمها به او چشم بد داشتند، از بابت این که در این سن و سال کم پاک شده دستش می انداختند، یا مثلا می گفتند چه قدر خوش شانس بوده که مجبور نشده طعم رنج واقعی را بچشد؛ آن هم درست هنگامی که دخترک ما در سکوت از یادآوری خاطرات گذشته عذاب می کشید: سوء استفاده ها، بازداشتها، خشونت، بی کسی، احساس گناه، سوء ظن های بیمارگونه.

آنچه دخترک خیلی دلش می خواست بگوید، این بود که هر چند او به چشم بقیه متفاوت می نماید (یعنی کم سن و سال است، اما دردهایی که کشیده همان قدر برای او ویرانگر بوده که عذاب های فلان عملی کارتن خواب، یا هر کس دیگر) .

اولین بار که پیام بهبودی را شنیدم خوب یادم هست. سال اول دبیرستان بودم ، انگلیسی داشتیم و زنگ که خورد، من تقریبا مثل همیشه، ملنگ و نشئه وارد کلاس شدم. آن روز متوجه شدم که خبر تازه ای هست، کلاس ساکت بود، و زنی داشت با معلم مان صحبت می کرد.

معتادی نوجوان و انجمنی نوپا,با هم رشد می کنند,یک معتاد سابق,نمادی از تسلیم,حقانیت پیام NA
راه افتادم سمت جایم، گوشه ته کلاس. سایر بچه ها از ترس این که مبادا پرم به پرشان بگیرد، راه را برایم باز کردند. تازه عرق نشئگی را از روی شیشه عینک آفتابی ام پاک کرده بودم که معلم مان آن خانم را به ما معرفی کرد. گفت ایشان یک معتاد سابق هستند که آمده اند در مورد مشکل اعتیادشان برای ما صحبت کنند ، من از خانمه پرسیدم از آن متاعی که گذاشته کنار برای ما هم چیزی آورده یا نه، و همه زدند زیر خنده و مسخره بازی.

معتادی نوجوان و انجمنی نوپا,با هم رشد می کنند,یک معتاد سابق,نمادی از تسلیم,حقانیت پیام NA
آن خانم تازه صحبت از دوران کودکی اش را شروع کرده بود که من لوله خودکارم را در آوردم و بنا کردم به شلیک گلوله کاغذی ، داشت از زندان رفتن ها بیش مصرفی هایش می گفت که یکی دیگر از بچه ها یک صفحه مشقش را مچاله کرد و پرت کرد طرفش. من یک بند می خندیدم و همه را تشویق می کردم تا جایی که می توانند بدجنسی و بی ادبی به خرج بدهند.

در تمام مدتی که ما آن خانم را دست می انداختیم، او آرام و خونسرد به حرفهایش ادامه داد. و من به رغم بی علاقگی ظاهری ام، داشتم تمام حرف هایش را گوش می کردم، کلمه به کلمه .

قبل از آن من بارها خواسته بودم، سعی کرده بودم، و قول داده بودم که مصرف مواد مخدر را ترک کنم، اما همیشه شکست خورده بودم. چیز عجیب این است که من خانواده ای بسیار خوب، پدر و مادری دوست داشتنی و دو برادر بزرگتر داشتم که تحسین شان می کردم. رابطه صمیمی من با خانواده ام داشت نابود می شد، و من احساس می کردم در این مورد مطلقا هیچ کاری از دستم ساخته نیست.

چند روز بعد، دو نفر از دوستانم که چیزی مصرف نمی کردند و بارها و بارها سعی کرده بودند با لاپوشانی خراب کاری های من، با بردن من به مدرسه یا خانه، با التماس برای این که دهنم را ببندم، با کش رفتن و دور ریختن موادم، و با تهدید به لو دادنم مرا به ترک کردن وادار کنند، به سراغم آمدند. از من خواستند زنگ بعد جیم بشوم ، تا با هم پیش کسی برویم. آن جا که رسیدم، دیدم خودش است . همان خانم آن روزی که هم مرا مجذوب می کرد و هم می ترساند.

صحبت کردیم و قبل از رفتن، او به من گفت که مایل است مرا به یک جلسه معتادان گمنام ببرد. آن وقت جمله ای بر زبان آورد که بعدها مایه آرامش من شد. محکم گفت: «فقط برای امروز، تو مطلقا هیچ اجباری به مصرف نداری.»

معتادی نوجوان و انجمنی نوپا,با هم رشد می کنند,یک معتاد سابق,نمادی از تسلیم,حقانیت پیام NA
در اولین جلسه عمرم، آخر وقت مرا جلوی جمع ایستاند و چیپ سفید رنگی شبیه ژتون قمار کف دستم گذاشتند. بعدها کشف کردم که این ژتون سفیدرنگ، نمادی از تسلیم من و یادآور این نکته است که اگر آن را دور بیندازم، زندگی ام را به قمار گذاشته ام. در کمال تعجب، در آن سن و سال کم، بی آن که هیچ چیز از NA بدانم، احساس کردم چیزی یافته ام که تا ابد زندگی ام را دگرگون خواهد کرد! بی هیچ دلیلی می دانستم راهم درست است، و کمکی را که لازم داشتم پیدا کرده ام.

و چنین بود که سفر بهبودی من آغاز شد و مرا به جاهایی برد که در تصورم نیز نمی گنجید. با گذر سال ها، من چیزهایی از سنت ها و ساختار خدماتی NA آموختم. آن اوایل هیچ تصور نمی کردم که روزی با جواب دادن به تلفن ها، خوش آمد گفتن به تازه واردان، توزیع نشریات، چیدن میز و صندلی، قهوه درست کردن، خالی کردن سطل زباله، و تمیز کردن محل تشکیل جلسه از نعمت خدمت کردن لذت ببرم.

معتادی نوجوان و انجمنی نوپا,با هم رشد می کنند,یک معتاد سابق,نمادی از تسلیم,حقانیت پیام NA
علاقه مندی به راهنما داشتن و ایجاد این رابطه، به رغم فشار همرنگ شدن با نوجوان های دیگر که می خواستند «فقط حال بکنیم»، جزو خوش اقبالی های من بود. اصلا تصور نمی کردم قرار است خودم هم در گذر سالها راهنمای بسیاری از زنان باشم؛ و این نبود جز به این دلیل که چیزی یافته بودم که ارزش بخشیدن داشت، و به انتقال آن راغب بودم زیرا پیش از آن نیز دیگرانی این همه را بی منت به من ارزانی داشته بودند.

من این توفیق را داشتم که بهبودی را جدی بگیرم. چنان که به من گفته بودند به حرف های «افراد موفق» گوش دادم و پا جای پای آنها گذاشتم. به پیشنهاد راهنمایم در همایش جهانی NA در شیکاگو شرکت کردم و با معتادانی از سراسر جهان آشنا شدم و در بهبودی با آنان سهیم شدم. بسیاری از آنان تا امروز پاک مانده اند، و من آنان را برادران و خواهران خود می دانم. نیز، شاهد مرگ بسیار از معتادانی بودم که برایم عزیز بودند.
من نمی توانستم حدس بزنم زنی که آن روز در کلاس سرگذشتش را با ما در میان گذاشت، پس از سه سال پاکی، لغزش خواهد کرد و بر اثر بیش مصرفی از دست خواهد رفت. نمی دانستم که روزی سکه بیست سالگی ام را از گروهی که او بنیان گذاشت خواهم گرفت، گروهی که از همان ابتدا گروه خانگی من بوده است. تصور نمی کردم این خوش اقبالی را خواهم داشت که نه تنها در نوجوانی خودم، بلکه در دوران نوجوانی NA به این انجمن وصل شوم.

من از ته دل به حقانیت پیام NA معتقدم، نه تنها به سبب موهبت های بیشماری که در دوران بهبودی نصیبم شده، بلکه به دلیل رنج هایی نیز که در این دوران با آن مواجه شده ام. در این مدت موقعیت های غریبانه و وحشتناکی پیش آمده که گاهی مرا از زندگی سیر کرده است، مواقعی بوده که من تحمل ادامه راه را در خود نمی دیده ام؛ اما خداوند، دوازده قدم، و سایر معتادان در حال بهبودی سبب نجات من از تمام این موقعیت ها شدند، و پاک ماندم!

معتادی نوجوان و انجمنی نوپا,با هم رشد می کنند,یک معتاد سابق,نمادی از تسلیم,حقانیت پیام NA
پیام معتادان گمنام که من جانانه سعی می کنم در تک تک روزها و لحظات زندگی پیرو آن باشم، هنوز هم در مورد من مصداق دارد؛ درست مثل همان روزی که برای اولین بار، از زنی که شجاعت بازگویی سرگذشتش را در کلاس دبیرستان ما داشت، این پیام را شنیدم: «باشد که یک معتاد، هر معتادی، بتواند مصرف مواد مخدر را ترک کند، میل به مصرف را از دست بدهد، و راهی تازه ای برای زندگی پیدا کند.» هر معتادی، حتی شما!

معتادی نوجوان و انجمنی نوپا,با هم رشد می کنند,یک معتاد سابق,نمادی از تسلیم,حقانیت پیام NA

منبع : کتاب پایه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا