انجمن معتادان گمنام UK

فضای بهبودی !

فضای بهبودی !

فضای بهبودی !

فضای بهبودی !

بسیاری از ما ممکن است عبارت “فضای بهبودی” را طی ماه های گذشته شنیده باشیم، بعضی از ما گاهی کنجکاو بوده ایم که این عبارت دقیقا به چه معنایی می باشد. اگر فضا را به عنوان هوایی که در گروه های مان تنفس می کنیم، در نظر بگیریم، به این فکر فرو می رویم که چه ارتباطی بین فضا و بهبودی وجود دارد؟

ما می توانیم به اطراف خود نگاهی بی افکنیم و ببینیم که آیا گروه های ما دارای فضای دلپذیر و دوست داشتنی بهبودی هستند؟

سپس ممکن است از خودمان بپرسیم: چگونه می توانیم فضای بهبودی را ایجاد و آن را نگهداری کنیم؟

اعضا باید دست به چه کارهایی بزنند تا بتوانند عشق، گرمی و امنیت لازم را برای ایجاد یک محیط بهبودی در گروه هایمان فراهم کنند؟

همان طور که انتظار می رود، این موضوع به چیزی بیشتر از تمایل” نیاز دارد ؛ اگر میل داشته باشیم، می توانیم گامی به عقب برداشته و به محیط گروه هایمان مانند شخصی که برای اولین بار به یک جلسه توجه می کند، نگاهی بیندازیم؛ شاید درک کنیم که چه عواملی موجب ایجاد یک فضای بهبودی می شود، حال مجسم کنید که در مقام یک ناظر چه چیزی را خواهیم دید؟

همان طور که به درب ورودی جلسه نزدیک می شویم، آیا معتادانی را مشاهده خواهیم کرد که به نظر برسد برای خوش آمد گویی در بیرون ساختمان جلسه ایستاده اند؟

آیا یک یا دو نفر از اعضا برای خوش آمد گویی به معتادان ویا سایرین جلوی در جلسه حضور دارند؟

آیا شاهد معرفی تازه واردان به سایر اعضای جلسه خواهیم بود و این که چه کسی نشریات و جدول زمان بندی شده ی جلسات را به آنها خواهد داد؟

اغلب گروهی از معتادان را می بینیم که در بیرون جلسه ایستاده اند و مشغول صحبت و شوخی و بامزه بازی هستند و از بهبودی و صمیمیت بین خود لذت می برند .

این یکی از خوبی های بهبودی است و چیزی است که ممکن است برای تازه واردان جذاب باشد ، ولی گاهی اوقات ممکن است ما در انجام این حرکات، آن چنان دچار زیاده روی شویم که حتی توجه نکنیم چه کسی در حال رفتن به سوی جلسه است؟

آیا به نظر می رسد که معتادان به جای این که به طور فعال سعی در انتقال پیام بهبودی نمایند، بیشتر با پاتوق بازی و حال کردن در گروه های دوستی خود به تدریج تحلیل می روند؟

در مسیر ورود به جلسه، ممکن است معتادی را ببینیم که به یک تازه وارد، خوش آمد می گوید و او را لحظه ای در آغوش می گیرد ، ولی بلافاصله به ادامه ی گفت و گوی قبلی خود با دوستش می پردازد.

آیا فکر می کنیم آن معتادی که در آغوش گرفته شد ، احساس می کند به راستی مورد استقبال و خوش آمد گویی قرار گرفته و تمایلی برای بازگشت دوباره به جلسه را دارد؟

آیا به محض ورود به جلسه، نوع دیگری از دوستی و رفاقت را میان معتادان می بینیم که با هم کار می کنند تا جلسه را برپا نمایند! با یکدیگر می خندند و همچنین به آنهایی که تنها نشسته اند، خوش آمد می گویند؟

آیا همان طور که دستهایی را که برای خوش آمد گویی دراز شده اند می فشاریم متوجه ی تازه واردان و احترام به عوالم شخصی آنان هستیم؟

گه گاه ممکن است، اعضایی را مشاهده کنیم که تمایل دارند در بیرون از جلسه بمانند تا وقتی که قرائت خواندنی ها تمام شود و سپس به جلسه بیایند این افراد در حالی لخ لخ کنان وارد جلسه می شوند که هنوز با یکدیگر در حال پچ پچ کردن هستند و مرتب به صندلی ها برخورد می کنند و موجب آشفتگی و پرش افکار بقیه می شوند .

کاملا مشخص است که این دسته از معتادان موجی از اختلال و حواس پرتی در جلسات ایجاد می کنند، آیا این موضوع آشنا به نظر می رسد؟ آیا هیچ گروهی در مورد «صدای بلند کسانی که با تأخیر به جلسات می آیند» و یا کسانی که در هنگام خواندن جزوات و مشارکت اعضا در جلسه به طور دائم در حال صحبت کردن با یکدیگر هستند»، تجربه ای دارد؟ یا این که گروه صرفا به چنین رفتاری بی اعتنایی می کند و امیدوار است که این مزاحمت ها به زودی بر طرف گردد؟

چه تعدادی از ما ، از رفتن به جلسات معینی خودداری کرده ایم به صرف این که فضای آن جلسه مختل کننده بوده و یا جلسه با تأخیر شروع شده و یا این که به نظرمان رسیده که اعضای آن گروه اهل باند بازی و دسته بندی اند؟

تمام نظراتی که به آنها اشاره شده توسط اعضای انجمن به هیأت امنای جهانی رسیده است .

اگر گروه ها در طول برگزاری جلسات خود، برای پاسخ دادن به پرسش های بالا مقداری وقت صرف کنند، احتمالا متوجه خواهند شد که فضای گروه آنها سبب ترویج بهبودی شده و با این که موجب فرار افراد می شود .

انجام اقدامات اصلاح کننده و صحیح، برای ایجاد یک فضای بهبودی دوست داشتنی و مورد پذیرش کار نسبتا ساده ای است .

بنظر می رسد ایجاد و حفظ فضای بهبودی برای بسیاری از گروه ها تبدیل به یک چالش و فرصت شده است. برای حفظ فضای بهبودی، اعضا می بایست در کنار عضویت در گروه، مسئولیت پذیر نیز باشند .

هر چند وقتی می گوییم جزو اعضای NA هستیم، لابد حتما جزو اعضا هستیم ، ولی تعلق داشتن به یک گروه مثل این است که در بهبودی سرمایه گذاری کرده ایم ، هر چند وقت به چند وقت شنیده می شود که اعضای ما از جلسات و NA به عنوان “خانه ی امید بخش” یاد کرده اند.

بسیار خوب، بیشتر خیلی ها نیاز به حفظ، نگهداری مداوم و ایجاد فضای دوست داشتنی دارند ، خانه ای که در آن بی نظمی و شلوغی باشد و از پشت بام آن آب نشت کند، نمی تواند یک خانه ی مطبوع و جذاب باشد.

ممکن است افراد گروه بخواهند تمام طول جلسه را به صحبت در مورد کلی ات جوانب فضای بهبودی اختصاص دهند و در مورد آن به بحث و گفتگو بپردازند و برای این کار به زمان نیاز داشته باشند .

پرسش هایی نظیر آیا این جلسه دارای کیفیت های فضای خانه» می باشد؟

چه گونه به تازه واردان خوش آمد میگوییم و چطور به آنها کمک میکنیم که احساس راحتی کنند برای خوش آمد گویی به افراد غیر معتاد در جلسات باز چه می کنیم در مورد معتادی که تازه وارد نیست ولی برای اولین بار است که به گروه ما می آید چه می کنیم؟

آیا تعداد شرکت کنندگان در جلسه افزایش پیدا کرده و یا این که تعدادشان رو به کاهش است؟

آبا اعضای جلسه ی ما نسبت به افراد سایر جلسات، برخورد احترام آمیزی دارند؟

اعضای گروه تمایل دارند چه برخوردی با افراد گستاخ و مخل نظم داشته باشند؟ فضای بهبودی !,فضای دلپذیر بهبودی,محیط بهبودی,خوبی های بهبودی,ترویج بهبودی از اعتیاد

ما احتیاج داریم تا به خاطر خود بسپاریم که “بهبودی” یک کلمه ی عملی است و آن را فقط می توان با مراقبت و هوشیاری حفظ کرد . کیفیت فضای بهبودی در جلسه ای که دارای فرمت و ساختار مناسبی است افزایش می یابد.

جلسه ای که شروع و پایان آن به موقع و سر ساعت صورت می گیرد و خدمت گزاران مورد اعتماد خود را مدبرانه و با دقت خاص انتخاب می کنند ، گروه هایی که به خدمت گزاران مورد اعتماد خود کمک می کنند تا بیاموزند چگونه به عنوان گرداننده و یا منشی جلسات خدمت کنند و سخن بگویند، می توانند فضای بهبودی را ایجاد و نگهداری کنند .

این گروهها دارای اعضایی می باشند که به صورت یک مثال خوب برای دیگران هستند، همان هایی که همه آنچه که می گوینده عمل می کنند ، عملکرد آنها نشان می دهد که برای بهبودی خود ارزش قائل هستند و تمایل دارند که رشد و شکوفایی گروه خود را حفظ کنند .

این افراد ممکن است از اعضایی باشند که همیشه لبخند خوش آمد گویی خود را تقدیم می کنند و در هنگام مشارکت تازه واردان سرشان را به علامت درک و رضایت تکان می دهند .

این افراد ممکن است از اعضایی باشند که پس از پایان جلسه می مانند و شرکت کنندگان تازه وارد را به نوشیدن یک چای گرم دعوت می کنند ، برای ساختن فضای بهبودی راه های زیادی وجود دارد،  فقط کافی است که ما تمایل برای شروع کار داشته باشیم.

این اعضای گروه هستند که درون گروه ها فضای بهبودی را ایجاد و آن را حفظ و نگهداری می کنند. به هر یک از ما هدیه ی بهبودی داده شده و ما فقط می توانیم شکر گزاری و سپاس
خود را از راه رساندن آن هدیه به تازه واردی که به NA می آید ابراز کنیم .

همان طور که آن تازه وارد به شخصی که به او لبخند زده و او را در آغوش گرفته بود، گفته است خیلی وقت می شد کسی این چنین مرا در آغوش خود نگرفته بود !

 

منبع : مجله الکترونیک NAWAY

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا